Kuriozity

Co zajímavějšího můžete
v gastronomickém světě potkat?

kuriozity - kopie

 

Burgery pro milovníky sladkého

Komu přijde burgerová houska od mekáče málo sladká, přijde si na své v Itálii, kde tento světoznámý řetězec začal vyrábět sladké burgery plněné nutellou.

581178-top_foto1-gtpob

*Zdroj

 

Pálivá jízdenka do nemocnice

Někdo to rád horké, ale nic se nemá přehánět. Přesvědčil se o tom Američan, který se do sebe snažil naládovat burger potřený dipem z pyré z papričky bhut jolokia. Jde o nejpálivější papřičku na světě, která má více než než jeden milión Scovilleho jednotek (SHU). Pro zajímavost má tabasco cca 5000 těchto jednotek.

Jak utkání skončilo? Soutěžícího po prudkém záchvatu dávení a zvracení odvezli do nemocnice, kde se zjistilo, že mu super pálivá výhra přinesla navíc díru v jícnu. Po operaci si mohl tento pocit z výhry vychutnávat dalších 23 dní v nemocnici. chilli

Potraviny, které jsou v některých
zemích zapovězené

Na novinky.cz mě zaujal článek o potravinách, které můžeme u nás vnímat jako samozřejmost, ale v jiných koutech světa bychom si je dopřát nemohli. Jedním z prvních příkladů je „kinder vajíčko“. V USA nemají o výběr sladkostí nouzi, ale vajíčko s překvapením zde nenajdete, protože zákon zakazuje prodávat potravinu s nejedlou součástí uvnitř, jíž je vložená hračka.

Ve Spojených státech je jako v jediné zemi na světě zákaz dovozu haggis (skotská obdoba tlačenky). Od roku 1971 zde totiž platí zákaz dovozu produktů, které obsahují ovčí plíce. A právě ty jsou součástí této vyhlášené skotské pochoutky.

Na trojúhlelníkových taštičkách samosa si nepochutnají lidé v některých šástech Somálska. „Radikální islámské milice Šabáb, které kontrolují rozsáhlé oblasti Somálska, zakázaly samosy v roce 2011 údajně kvůli tomu, že tři boky těsta urážejí islám, protože jsou připomínkou křesťanské Svaté trojice. „*

Singapur je známý zákazem žvýkání. Jde zejména o hygienické důvody, tedy aby chodníky nebyly strakaté a lidé se k nim nelepili. Pokud by vás napadlo, jak si rychle poradíte s mákem mezi zuby, odpověď je snadná: „Nijak.“ Mák si zde zkrátka nedáte. Mák zde namísto v pekárně najdete na seznamu zakázaných látek. Je tomu například i naTchaj-wanu. Saudská Arábie sice mák také zakazuje, důvody jsou však náboženské.

Další zákazy se týkají klokaního masa. V Kalifornii převažuje názor, že není etické zabíjet ztělesnění australského symbolu. To i přesto, že sami Australané považují porážku klokanů na maso za zcela ekologicky udržitelné.

Co si dále v Kalifornii anebo Illinois nedáte, je koňské maso. Pojídáním byste přerušili dlouho zajetý zákaz, který je ukotven v zákoně.

samosa

*Zdroj: https://www.novinky.cz/koktejl/418518-nekde-bezne-jinde-zakazane-potraviny-ktere-v-nekterych-zemich-nekoupite.html

 

Nejdražší brambůrky na světě

Milujete chuť křupavých bramborových lupínků? Na těch pocházejících ze švédského mikropivovaru St. Erik’s byste si museli pochutnávat i kdybyste nechtěli. Cena za jeden brambůrek vyjde na necelé tři stovky. V balení jich najdete dokonce 5. Taková nabídka se nedá odmítnout, jste-li zarytí snobové. Ale pouzdro vypadá dobře, možná byste pro něj našli další využití.

Pro zajímavost si pivovar přizval na pomoc kuchaře ze švédského národního kulinářského týmu. Ti chuť obohatili o čirůvky, mořské řasy (evokují chuť lanýžů), či kopr ze švédského poloostrova Bjäre. Ani brambory nejsou jen tak obyčejné. Rostou v prudkém kopci za obcí Ammarnäs, kde se ručně sbírají. Všech 100 ručně vyráběných brambůrek se rychle vyprodalo. Tudíž, pokud byste měli zájem, můžete se pravděpodobně těšit na další várku.

Zdroj:https://www.novinky.cz/koktejl/418207-nejdrazsi-bramburky-na-svete-pet-chipsu-vyjde-na-1400-korun.html
Zdroj:https://www.novinky.cz/koktejl/418207-nejdrazsi-bramburky-na-svete-pet-chipsu-vyjde-na-1400-korun.html

 

 

 

Sošky z olivových pecek

Koho by napadlo, že z tak drobného kousku materiálu se dá vyřezat umělecké dílo? Číňan C‘-čchen zprvu ke své umělecké tvorbě  využíval kámen, nyní se pustil do výroby drobných sošek z olivových pecek. Na výsledky jeho titěrné práce se můžete podívat zde: https://www.novinky.cz/koktejl/415675-cinan-vyrezava-sosky-z-olivovych-pecek.html

olives-627297_960_720

 

 

Na posmrtnou pouť se císař vydal s čajem

V hrobě čínského císaře Ťing-tia, který byl pohřben ve 2. století před naším letopočtem našli archeologové doposud nejstarší důkaze o pití čaje. Čaj starý 2150 let byl nalezen v dřevěné krabičce v jedné z jam, které ukrývaly další předměty, které měly císaře doprovodit na posmrtné pouti. Šlo o prvotřídní čajové pupeny, které jsou tím nejlepším z čajovníků.

„Kdyby ho býval císař stačil vypít, nezjistili bychom, jak dalece čajová kulutra sahá.“

čaj

 

 

Místo skleníku líheň na červy

Jestli pořád hledáte super zdravé potraviny v bio kvalitě plné proteinů, neměla by vám ujít vychytávka, kterou zkonstruovaly dvě fanynky zdravé stravy v Rakousku. Speciální šuplíčky se postarají o vylíhnutí ekologické vysokobílkovinné potraviny. Až je všechny ty červí kluky pochytáte, můžete si prý umlít mouku, upražit je jako oříšky, přimíchat si je do salátu…zkrátka za všestranné využítí jejich pěstitelského nadání si slečny účtují v přepočtu více než 12 000 Kč za kus. Se svým nápadem přesídlily do Číny, kde prodali již stovky těchto „stolních úlů“.

„Až se vám omylem do potravin dostanou červi, neváhejte je semlít a natřít na chleba. Možná vám patent na proteinovou čermaládu vynese balík.“

Stolní úl na bio-červíky
Stolní úl na bio-červíky

 

 

V Severní Korei jdou do boje s opicí ženšenovým likérem

KLDR prý vymyslela likér, který potlačuje kocovinu. Hlavní přísadou je ženšen, resp. likér korjo, který se z ženšenu výrábí a je známý pro své léčivé účinky. Další přísadou je pražená lepivá rýže Mochi. Likér získal medaili za uchování národních chutí. Tento ceněný elixír procházel několikaletým výzkumem, až z něj vznikl tento protikocovinový unikát.

Ženšenový likér jsem již měla možnost ochutnat. Povím vám, je to taková vzpruha, že věřím, že opice zaběhne daleko tam, odkud jste si ji přitáhli.“

láhev

 

 

V Šanghaji nahradili kuchaře roboti

Čína je plná zajímavých kuriozit. V Šangaji se dokonce setkáte s roboty, kteří vám uvaří a naservírují polévku ramen. Za 90 sekund by to mohlo dělat problém i některým z nás, ale robot si s tím hravě poradí, aniž by po čase začal projevovat známky únavy.

Video najdete ZDE

„Větší terno by možná Číňané trhli, kdyby poslali své super roboty do západní částo svého obrovského státu, kde by nakrmily druhou polovinu jejich hladovějících obyvatel.“

robot